Jak inwestować w kryptowaluty?

bitcoin trading

Inwestowanie w kryptowaluty nie wydaje się specjalnie trudne. Z technicznego punktu widzenia ogranicza się bowiem do opanowania umiejętności obsługi konkretnej platformy handlowej czy kryptogiełdy. Trzeba jednak mieć świadomość, że to tylko jedna strona handlu cyfrowymi walutami. Jeśli realnie myśli się o tym, by za ich pomocą osiągać zyski, należy przestrzegać kilka ważnych zasad.

W kryptowaluty chce inwestować coraz więcej osób. Zainteresowanie tymi aktywami rośnie, gdyż praktycznie każdego dnia słyszy się o tym, jak sporo można na nich zarobić. Napływ nowych entuzjastów walut kryptograficznych będzie wiązał się naturalnie z przyrostem liczby osób, które przez swoją niewiedzę czy nieuwagę straciły na tradingu tymi środkami swoje oszczędności. Jak się bowiem okazuje, inwestowanie w kryptowaluty jest o wiele bardziej skomplikowane, niż może się to początkowo wydawać. Istnieje wiele aspektów, na jakie należy zwrócić uwagę, zanim w ogóle pomyśli się o chęci zakupu walut cyfrowych. Rynek ten rozwinął się przez lata znacząco i doprowadził do sytuacji, w której wejście na niego ze swoim kapitałem niewiele różni się od handlu na giełdzie. Jak zatem inwestować w krypto?

Po pierwsze: handel tradycyjny czy CFD?

Inwestowanie w kryptowaluty może odbywać się na kilka sposobów. Handel tradycyjny polega po prostu na zakupie wybranego aktywu i ewentualnym sprzedaniu go z zyskiem. O tym, gdzie nabyć kryptowaluty, pisaliśmy szerzej w tym tekście: https://blockchainbiz.pl/gdzie-kupic-kryptowaluty-cztery-podstawowe-metody/. W dużym skrócie: waluty kryptograficzne można zdobyć na giełdzie kryptowalutowej, poprzez transakcje bezpośrednio od innego użytkownika lub np. w coraz popularniejszych kantorach krypto czy w specjalnych automatach. Wybór źródła nabycia aktywów jest istotny, gdyż determinuje w dużej mierze dalsze poczynania na rynku kryptowalut. Decydując się chociażby na giełdę, trzeba w następnej kolejności wybrać jedną z nich (najlepiej sprawdzoną przez tysiące użytkowników, sprawdzoną i rekomendowaną). Niezbędne będzie również zaopatrzenie się w portfel kryptowalutowy, na którym przechowamy posiadane już środki.

Aby jednak inwestować w krypto, nie trzeba ich kupować. Brzmi to niedorzecznie, ale jest to faktycznie możliwe za pomocą kontraktów różnicy kursowej, nazywanych w skrócie CFD. Zawierając takie umowy, nie wchodzi się w posiadanie aktywu bazowego. Szacuje się jedynie, jaki będzie jego kurs w określonym czasie. Kontrakty CFD zawiązuje się poprzez specjalne platformy handlowe. Zwykle wykorzystuje się je do zastosowania dźwigni handlowej.

Po drugie: wybór kryptowaluty

Jedną z najważniejszych decyzji, przed jakimi staje osoba chcąca inwestować w kryptowaluty, jest oczywiście wybór konkretnych środków. Tu warto wiedzieć, że świat krypto nie kończy się na Bitcoinie. Lista dostępnych cyfrowych pieniędzy jest naprawdę długa. O tym, jakimi coinami się zainteresować, powinny decydować takie aspekty jak: wyjściowy budżet inwestycyjny, nasza wiedza o danym aktywie, wybrana platforma handlowa lub giełda kryptowalutowa, poziom ryzyka, jakie jest się w stanie ponieść oraz doświadczenie na rynku. Na pewno warto spróbować swoich sił w handlu kilkoma rodzajami kryptowalut. Pozwoli to lepiej zapoznać się z ich charakterem. Z drugiej strony, nie zaleca się kupowania masowo każdego istniejącego cyfrowego pieniądza. Inna sprawa, że inwestowanie tylko w kryptowaluty wydaje się dość niebezpieczne. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnym bankructwem, powinno się ulokować kapitał także w innych środkach (np. w surowcach, tradycyjnych walutach czy akcjach).

Po trzecie: strategia

Inwestowanie powinno opierać się na jakimś planie. Działanie spontaniczne, pozbawione chłodnej analizy i spokojnego podejścia do tematu, kończy się zwykle stratami. W przypadku kryptowalut sprawa jest o tyle trudna, że rynek ten charakteryzuje się sporą zmiennością i nikłą stabilizacją. Ceny poszczególnych aktywów zmieniają się często, a bywa, że wahania kursowe są skrajnie wysokie. Dlatego tym bardziej należy nakreślić sobie taktykę działania. Od wyboru konkretnych kryptowalut, w jakie planuje się inwestować, przez określenie sobie odpowiedniej pory do handlu, na zakreśleniu sobie dziennego limitu czasowego poświęconego tradingowi kończąc. Plan powinien zawierać też scenariusze na wypadek nagłego i znacznego zysku, a także strategie naprawcze w chwili kryzysu. Jak najmniej należy pozostawić pola manewru przypadkowi. Handel musi być świadomy. Nawet jeśli dane posunięcie okaże się chybione, łatwiej jest wyciągnąć wnioski i nie powielać podobnych błędów inwestycyjnych w przyszłości.

Po czwarte: bezpieczeństwo

Kryptowaluty są aktywami bezpiecznymi. Handel nimi nie wiąże się z reguły z większymi zagrożeniami. Jak jednak mówi popularne powiedzenie – przezorny zawsze ubezpieczony. Dlatego dokładać należy wszelkich starań, by nasze działania tradingowe nie oscylowały na granicy zbędnego ryzyka utraty kapitału poprzez działania hakerów czy po prostu oszustów. Dlatego tak ważne jest, by decydować się na zakładanie kont jedynie na sprawdzonych i renomowanych platformach handlowych czy giełdach kryptowalutowych. To samo tyczy się wspomnianych portfeli. Najlepiej wybrać te najbezpieczniejsze, fizyczne. Pamiętać też trzeba, by nikomu nie udostępniać swoich prywatnych kluczy.

Po piąte: nauka

Rynek kryptowalut ciągle się zmienia i rozwija. Jak zostało już wspomniane – cechuje się on wątpliwą stabilnością. Dlatego trzeba się go ciągle uczyć. Każdy trader obracający krypto powinien być gotowy na zaskakujące sytuacje. Wahania kursowe są bowiem zależne od wielu czynników, często nie powiązanych bezpośrednio ze światem tradingu. Aby liczyć na notoryczne zyski z handlu walutami kryptograficznymi, trzeba być nastawionym na ciągłą naukę i zbieranie doświadczenia.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *