Wiemy już, czym są kryptowaluty, do czego służą oraz na czym polega ich funkcjonowanie. Co więcej, zdołaliśmy nawet wybrać konkretny rodzaj tokenów, które chcielibyśmy posiadać. Nie zostało zatem nic innego, jak po prostu dokonać ich zakupu. Tu jednak mogą pojawić się kłopoty. Gdzie bowiem kupić kryptowaluty? Metod nabycia tych aktywów można wyróżnić kilka. Poniżej przedstawiamy cztery najpopularniejsze i najbezpieczniejsze.
Zanim zaprezentujemy podstawowe metody zakupu kryptowalut, należy wyraźnie podkreślić, że wybór któregokolwiek źródła nabycia tego rodzaju aktywów powinien być podyktowany zdrowym rozsądkiem. Zawsze należy decydować się na sposoby sprawdzone, zalecane i bezpieczne. Nietypowe miejsca oferujące zakup kryptowalut, niemogące pochwalić się żadną renomą czy opinią innych użytkowników, będą wiązać się z ryzykiem utraty środków. Choć korzystanie z walut kryptograficznych samo w sobie jest bezpieczne, nie brakuje osób, które chcą wykorzystać falę popularności cyfrowych środków płatności do wyłudzenia realnych pieniędzy od nieostrożnych inwestorów. Odpowiednia doza ostrożności nie zaszkodzi.
Gdzie kupić kryptowaluty – giełdy
Większość transakcji z udziałem kryptowalut odbywa się na specjalnych giełdach. To rozwiązanie zdecydowanie najwygodniejsze i najprostsze. Co więcej – kupowanie krypto w ten sposób obarczone jest najniższymi kosztami operacyjnymi. Z technicznego punktu widzenia bardzo przypomina to handel bardziej tradycyjnymi aktywami (np. akcjami). Tu także składa się zlecenie kupna o określonych parametrach i z tego tytułu ponosi pewne koszty. Różnica polega oczywiście w samym charakterze aktywu bazowego, a także w tym, że kryptowalutami można handlować bez przerwy przez 24 godziny na dobę.
Same giełdy kryptowalut udostępniają dedykowane platformy inwestycyjne, które zdecydowanie ułatwiają dokonanie zakupu i przyspieszają ten proces. Dla wybranych aktywów wprowadzony jest też własny system notowań oraz bezpieczna egzekucja zleceń.
Co zrobić, by kupić kryptowalutę na specjalnej giełdzie? Po pierwsze – wybrać samą giełdę. Obecnie takich platform funkcjonuje co najmniej kilka. Wiele serwisów prezentuje nawet rankingi kryptogiełd. Przy wyborze na pewno warto kierować się renomą danego źródła oraz tym, jakie waluty kryptograficzne można w danym miejscu kupić. Później wystarczy jedynie założyć konto i zaopatrzyć się w portfel kryptowalutowy, na którym przechowywać będziemy swoje tokeny. Rejestracja na giełdzie zwykle jest bezpłatna. Trader ponosi jedynie koszty w postaci prowizji transakcyjnych.
Kolejny krok to wpłacenie środków za pomocą karty czy przelewu. Teraz wystarczy już działać, niemal tak samo, jakby celem było nabycie akcji na tradycyjnej giełdzie. Co ważne – wszystko odbywa się online. Niezbędne jest zatem połączenie z internetem. Zakup kryptowalut odbywa się poprzez konfigurację oferty. Należy określić, co chce się nabyć i za jaką kwotę. System samodzielnie policzy, ile tokenów otrzymamy za daną kwotę. Co ważne, nic nie stoi na przeszkodzie, by za niewielkie pieniądze wejść w posiadanie ułamkowych części kryptowalut (to przydatne szczególnie w przypadku tych najdroższych, np. BTC).
Korzystanie z giełd wydaje się odpowiednią metodą zakupu walut kryptograficznych zarówno w przypadku osób, które są w stanie na ten cel przeznaczyć spore ilości gotówki, jak i dla traderów dopiero zaczynających swoją przygodę z wirtualnymi pieniędzmi o mniej pokaźnym kapitale.
Warto jeszcze wrócić do kwestii portfela kryptowalutowego. Wiele osób utożsamia giełdy właśnie z tym produktem/technologią. To błąd. Wiele kryptogiełd pozwala przechowywać w swoich zasobach posiadane wirtualne monety, jednak nie jest to rozwiązanie bezpieczne. O wiele lepiej jest zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie lub osobny sprzęt, dzięki któremu skutecznie uchronimy swoje cyberfundusze przed niepowołanymi do ich rozdysponowania osobami.
Gdzie kupić kryptowaluty – bezpośrednio od innego użytkownika
Kryptowaluty można kupić bez pośredników, bezpośrednio od kogoś, kto akurat chce pozbyć się swoich tokenów. To metoda mało popularna i na pewno nie tak wygodna jak wspomniane giełdy. Dlaczego? Trudność sprawi sam fakt znalezienia osoby sprzedającej akurat określoną ilość wirtualnych monet. Na barkach stron transakcji spoczywa zorganizowanie „wymiany” i zadbanie o bezpieczeństwo przedsięwzięcia. To rozwiązanie może wydawać się korzystne dla kogoś, kto chce uniknąć płacenia prowizji i na dodatek działa na bardzo niszowych krypto, które nie są dostępne na popularnych giełdach. Szukanie osób chcących sprzedawać swoje zasoby cyfrowych środków powoli staje się łatwiejsze, choćby przez grupowanie się traderów na specjalnych grupach w social mediach.
Gdzie kupić kryptowaluty – automaty
Niewiele osób wie, że istnieją specjalne automaty służące do zakupu kryptowalut. Jak to działa? Po prostu, w niektórych miastach (tych największych) funkcjonują punkty, gdzie od ręki, za pomocą określonej gotówki można wejść w posiadanie walut kryptograficznych. Wystarczy jedynie podać namiary na swój portfel (np. kodem QR) i w zasadzie tyle. W teorii wygląda to na świetnie rozwiązanie. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. Po pierwsze – automaty te, nazywane zresztą bitomatami, pozwalają głównie na kupno Bitcoina. Po drugie – ich liczba jest tak mała, że w zasadzie korzystać może z nich bardzo wąska grupa odbiorców. Po trzecie wreszcie – zakup w takim miejscu wiąże się z koniecznością opłaty prowizji w wysokości nawet 10 procent wartości transakcji. Warto jednak podkreślić, że to bardzo szybki i bezpieczny sposób na kupno kryptowalut.
Gdzie kupić kryptowaluty – kantory
Kryptowaluty można kupić także w kantorach. Tu zawiera się transakcję bezpośrednio z właścicielem takiego punktu. Najłatwiej zrobić to w kantorach internetowych. Wystarczy założyć konto i zgodnie ze wskazówkami zawartymi na stronie czy aplikacji, przejść przez kolejne kroki finalizacji transakcji. Co ciekawe, pojawiają się już pierwsze kantory stacjonarne umożliwiające wymianę gotówki na wybrane wirtualne tokeny. Technicznie wygląda to podobnie, jak zakup środków w bitomacie.
Gdzie kupić kryptowaluty – kontrakty CFD
Powyżej zaprezentowaliśmy cztery podstawowe sposoby nabywania kryptowalut. Warto wspomnieć jeszcze, że istnieje jedna metoda inwestowania opierająca się na tych aktywach. To kontakty różnicy kursowej, nazywane powszechnie CFD. W możliwie największym uproszczeniu – to umowa pomiędzy sprzedającym a kupującym, w którym zakłada się, że ten pierwszy zapłaci różnicę między aktualną wartością aktywu bazowego (w tym przypadku kryptowaluty) i ich wartością w dniu ustalania kontraktu. Jeśli ta różnica okazuje się wartością ujemną, wówczas odpowiednią kwotę uiszcza kupujący. Nie jest to jednak klasyczna metoda zakupu. Zwierając kontrakt CFD nie stajemy się właścicielem waluty kryptograficznej. Jedynie przewidujemy, w jaki sposób zachowa się kurs wybranego aktywu. Kontrakty CFD można zawierać na specjalnych platformach handlowych. To dobra metoda na zastosowanie tzw. dźwigni, ale jednocześnie jedna z najbardziej ryzykownych dróg do poszerzenia własnego kapitału.