Dogecoin (DOGE) – czym jest? Opis kryptowaluty, specyfikacja, kurs

dogecoin

Dogecoin to jedno z kryptowalutowych odkryć roku 2021. Przez lata aktyw ten był uznawany za coś w rodzaju żartu. Wystarczyło jednak kilka tweetów Elona Muska, by waluta-mem stała się pełnoprawnym środkiem, w który warto zainwestować realne pieniądze. Ale jak to wszystko się zaczęło? Czym charakteryzuje się tzw. „piesełocoin” i czy faktycznie można na nim sporo zarobić?

Dogecoin powstał w roku 2013. Za jego powstanie odpowiada dwóch programistów – Billy Markus oraz Jackson Palmer. Pierwszy z nich w chwili tworzenia kryptowaluty pracował dla IBM, drugi z kolei związany był z firmą Adobe (konkretnie należał do działu marketingowego Adobe Systems w Sydney). To właśnie Palmerowi przypisuje się urzeczywistnienie planu o skonstruowaniu waluty kryptograficznej nieco naśmiewającej się nie tylko z konceptu cyfrowych pieniędzy, ale też z ryzykowności lokowania w nich realnego kapitału. W 2013 roku kryptowaluty nie miały najlepszej prasy. Sporo mówiło się o tym, że wykorzystywano je do nielegalnych transakcji, wiązano je z działalnością hakerów, a także podkreślało się, że kupowanie krypto to prosta droga do banckurctwa. Markus i przede wszystkim Palmer chcieli nieco zagrać na nosie opinii publicznej. Powołali więc do życia aktyw, który z jednej strony spełniał wszelkie techniczne warunki, by był pełnoprawną kryptowalutą, ale jednocześnie cała otoczka tego tworu jasno wskazywała, że trudno było traktować go w poważny sposób.

Tego rodzaju sygnały były zresztą widoczne jeszcze przed premierą Dogecoina. Palmer wykupił domenę dogecoin.com i ustawił na niej ekran powitalny napisany Comic Sansem. Oficjalnie projekt ruszył 6 grudnia 2013 roku. W ciągu pierwszego miesiąca stronę kryptowaluty odwiedziło ponad milion użytkowników.

Dogecoin (DOGE) – charakterystyka

Dogecoin jest internetową walutą typu peer-to-peer. Jej protokół opiera się na innych aktywach tego typu – Litecoinie oraz Luckycoinie. Te wykorzystują specjalny skrypt jako matematyczny dowód wykonywanych działań (rozwiązanie to znane jej powszechnie jako technologia Proof of Work). Dogecoin nie ma ograniczonej podaży. Z racji tego jest walutą inflacyjną (wzrost nawet 5 proc. w skali roku), co stanowi główną różnicę między nią a Bitcoinem. Podobnie jak większość innych krypto, jest podatna na spekulacje. Jej cena może gwałtownie rosnąć lub spadać, choć do roku 2021 nie obserwowano ogromnych wahań kursowych (a już na pewno nie tak spektakularnych, jakie obserwuje się w przypadku największych i najpopularniejszych kryptowalut).

Dogecoin – wizerunek

O tym, że Dogecoin miał z założenia być rodzajem żartu, świadczy też logotyp kryptowaluty. Przedstawia on bowiem psa rasy Shiba Inu, znanego z serii internetowych memów. W Polsce zwierzak ten zyskał sławę jako „pieseł”, stąd potoczna, alternatywna nazwa aktywu „piesełocoin”. Symbol ticker to oczywiście DOGE.

Jak rozwijał się Dogecoin (DOGE)?

Dogecoin został zaskakująco dobrze przyjęty przez internautów. Jego memiczny rodowód sprawił, że zyskał niemałą sławę np. na portalu Reddit. Użytkownicy docenili „piesełocoina” głównie za  niskie koszty transakcji oraz ekspresowe transfery.

Pierwszy znaczący skok cenowy kryptowaluta ta zanotowała niecałe dwa tygodnie po debiucie. 19 grudnia 2013 roku kurs Dogecoina wzrósł o 300 proc. z poziomu 0,00026 USD do 0,00095 USD. Co ciekawe, podwyżka ta pokryła się w czasie z poważnym dołkiem Bitcoina wywołanym decyzją chińskiego rządu, który zakazał swoim obywatelom inwestowania w twór Satoshiego Nakamoto. Wznosząca fala „piesełocoina” nie trwała długo, po zaledwie trzy dni później aktyw zaliczył spadek cenowy o 80 proc.

Wejście rynkowe Dogecoina ogólnie było niesamowicie mocne. 25 grudnia 2013 doszło do włamania do internetowego portfela Dogewallet. Haker odpowiedzialny za ten atak wykradł miliony tokenów oraz zmodyfikował stronę do przesyłania kryptowaluty, by wszelkie transfery kierowane były na wskazane konto. To doprowadziło do sporego kryzysu wizerunkowego. Dogecoin w krótkim czasie zjadł własny ogon – stał się tym samym typem cyfrowego pieniądza, który ochoczo parodiował. Społeczność Dogecoina stanęła jednak na wysokości zadania i w ciągu miesiąca zebrano wystarczająco pieniędzy, by całkowicie pokryć straty powstałe w wyniku opisanego ataku.

W kolejnych latach Dogecoin rozwijał się swoim nieśpiesznym tempem. Kryptowaluta ta zaliczyła kilka kamieni milowych. W 2014 roku wolumen obrotów „piesełocoina” chwilowo przerósł wolumen BTC i wszystkich innych kryptowalut razem wziętych. Trzy lata później DOGE osiągnął swój rekord cenowy 0,017 USD. W styczniu 2018 kapitalizacja kryptowaluty-mema dosięgnęła poziomu 2 miliardów dolarów.

Dogecoin i przełomowy rok 2021

Motorem napędowym dla Dogecoina okazał się rok 2021. W styczniu cena tego aktywu wzrosła o ponad 800 procent w ciągu jednej doby i wyniosła rekordowe 0,07 USD za token. Hossa wynikała ze wzmożonej aktywności rynkowej użytkowników Reddita zachęconych do działania przez samego Elona Muska. Miesiąc później zanotowano kolejny znaczący skok cenowy – Dogecoin kosztował już 0,08 USD. O kryptowalucie pozytywnie wypowiadali się w mediach Elon Musk czy Snoop Dogg. Niewinny żart programistów przeradzał się na oczach inwestorów w rzeczywisty aktyw, który może przynieść realne zyski. Dobra passa DOGE doprowadziła do tego, że właściciel Dallas Mavericks –  Mark Cuban – zapowiedział nawet akceptację płatności za bilety meczowe właśnie w Dogecoinach.

W kwietniu 2021 cena Dogecoina osiągnęła najpierw 0,10 USD a później 0,45 USD. Kapitalizacja rynkowa osiągnęła 50 miliardów dolarów, co sprawiło, że „piesełocoin” był piątą pod względem wielkości kryptowalutą na rynku.

W maju 2021 firma Geometric Energy Corporation ogłosiła podpisanie kontraktu ze SpaceX na przeprowadzenie misji DOGE-1. Owocem ten współpracy ma być rozpoczęcie misji kosmicznej w całości sfinansowej właśnie Dogecoinami.

Dogecoin – specyfikacja

Aktualna cena Dogecoina (w chwili pisania tego tekstu) wynosi około 0,9 USD. Wzrost popularności tego aktywu w 2021 doprowadził do narodzin swojego rodzaju trendu, który sprawił, że traderzy zaczęli większą uwagę zwracać na różnego rodzaju altcoiny.

Obecnie na rynku znajduje się ponad 100 miliardów DOGE. Kopanie „piesełocoina” wygląda niemal tak samo, jak w przypadku Litecoina. Jest to wręcz uzasadnione, gdyż oba te aktywa opierają się na alogrytmie SCRYPT. Do tworzenia nowych jednostek wykorzystuje się koparki ASIC. Sieć Dogecoin wytwarza bloki stosunkowo szybko – co minutę. Dla przykładu – nowe bloki BTC powstają co 10 minut. Początkowo nagrody za wykopanie były losowe. Obecnie nagroda jest stała i wynosi 10.000 DOGE.

Sprawdź także: Jak kopać kryptowaluty? Co trzeba wiedzieć?

Gdzie kupić Dogecoiny (DOGE)?

Dogecoiny można kupić na większości największych giełd kryptowalutowych. Niewykluczone, że platformy, które jeszcze nie wprowadziły do swojej oferty tego aktywu, wkrótce nadrobią te zaległości.

Sprawdź także: Gdzie kupić kryptowaluty?

Jaka przyszłość czeka Dogecoin?

Trudno powiedzieć, jaki los spotka kryptowalutę-mem. Ogromny sukces tego środka w 2021 był zaskakujący dla wszystkich. Nie ma pewności, że hossa utrzyma się na dłużej i czy po ewentualnym spadku  Dogecoin zdoła odrobić straty. Upadek „piesełocoina” może być równie spektakularny jak jego niespodziewany wzrost. Tak naprawdę nikt nie jest w stanie choćby zarysować prawdopodobnego scenariusza rozwoju tej kryptowaluty. Nie ulega jednak wątpliwości, że przyglądanie się jej sytuacji rynkowej jest na ten moment wyjątkowo atrakcyjną rozrywką i daje ogrom wiedzy dotyczącej kryptowalut.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *