Przyspieszenie i usprawnienie procesów biznesowych, prawdopodobne oszczędności, a także szeroka rozpiętość cenowa usługi blockchain sprawia, że narzędziem tym powinny zainteresować się nie tylko duże, ale i małe firmy. Cloudware Polska oferuje w tym zakresie consulting, ale też pełne wdrożenie począwszy od analizy, przez projekt, aż po uruchomienie sieci u klienta.

Najłatwiej jest dostrzec korzyści w sytuacji, gdy firma funkcjonuje w łańcuchu różnych dostaw czy zależności. Nieważne, czy zamawia jakieś towary u wielu dostawców, czy też jest małym dostawcą pracującym dla giganta. Dlatego zdaniem ekspertów Cloudware branża logistyczna czy branże zarządzania łańcuchami dostaw, to te segmenty rynku, w których technologia blockchain może bardzo wiele zaoferować. – Rozwiązaniem tym powinny zainteresować się też firmy związane z rynkiem żywnościowym czy przetwórstwem rolno-spożywczym. Gdy mamy wielu poddostawców, jak w przypadku mleka, owoców czy warzyw, łańcuchy zależności transakcyjnych i obiegi dokumentów robią się skomplikowane. Uproszczenie ich i uwiarygodnienie w systemie blockchain daje więc bardzo szybko korzyści biznesowe – mówi Marcin Sztanderski.

Łańcuch bloków pozwala zbudować kompleksowy system, który ułatwia realizację celów biznesowych dotyczących np. śledzenia pochodzenia żywności, zachowywania zgodności z przepisami, zapewniania świeżości i wielu innych obszarów. Łańcuch bloków umożliwia rozwiązywanie problemów, na które użytkownik był wcześniej skazany, ponieważ informacje w jego systemie nie mogły być udostępniane innym w sposób jasny, budzący zaufanie i niepozwalający na zmienianie danych. W przeciwieństwie do innych systemów, blockchain sprawia, że przechowywane dane są wiarygodne.

Co ważne, zastosowanie w firmie rozwiązań z wykorzystaniem technologii blockchain nie jest skomplikowane i nie wymaga wcale rozbudowanego zespołu ekspertów z zakresu informatyki. Wystarczy zainwestować w platformę IBM Blockchain, która pozwala zbudować sieć blockchain w prywatnym środowisku zwirtualizowanym; tworzyć i chronić zasoby cyfrowe, a także projektować aplikacje testowe do wymiany handlowej w sieciach autoryzowanych. – Śmiało możemy powiedzieć, że każda instytucja, która posiada dział IT lub programistę, będzie mogła z tego korzystać bez większych obaw, że coś nie wyjdzie. IBM Blockchain ma bardzo intuicyjny i prosty interfejs graficzny, które dużo ułatwia. Nie trzeba być specjalistą najwyższej klasy, żeby to obsługiwać, bo zamiast skomplikowanego programowania w tej platformie wiele rzeczy można po prostu wyklikać – dodaje Grzegorz Gołda.